A szokásos éves Édesapák Imái nemzetközi találkozó 2019-ben Szlovákiában, Pozsony mellett volt. Ezen a találkozón Willem Visser ‘t Hooft, az Édesapák Imái nemzetközi koordinációs csapat egyik tagja, adott mély tanúsággal is felérő előadást az jelenlevő koordinátoroknak “Az Atya szívéről”.

Édesapák Imái nemzetközi találkozó Szlovákiában

Az Atya szíve

Bár az eszünkkel talán tudjuk, hiszen megtanultuk, hogy milyen Isten, de a szívünkben könnyen lehet, hogy ettől egy teljesen eltérő, másik Istenkép él. Sőt, nagyon úgy tűnik, hogy mindannyiunkban különböző istenkép él és ez elsősorban annak köszönhető, hogy istenképünket nagy mértékben meghatározza a földi édesapánk, akivel kapcsolatos múltbéli tapasztalataink gyakran (akár tudattalanul is) kivetítődnek Istennel, a mi mennyei Atyánkkal való kapcsolatunkra.

Helytelen képek az Atyáról

Ma egy olyan társadalomban élünk, ahol sok embernek téves édesapa kép él a szívében. Az alábbiakban bemutatok néhány ilyen édesapa képet és az okokat, amikre ezek visszavezethetőek:

1) A hiányzó (nem jelenlévő) apa
Néhány gyermek soha nem tapasztalhatta meg milyen, ha a földi édesapja szereti őt, mert az apa meghalt, elvált vagy egyszerűen csak elhagyta a családját. Az is előfordulhat, hogy az apa minden szabadidejét az otthonán kívül tölti, például egy nagy elfoglaltsággal járó állás miatt. Ha valakinek nem volt édesapja, akkor csak kevés dologhoz, emlékhez tud visszanyúlni és így gyenge lesz az apa képe benne. Egy ilyen gyermek számára vajon mi is az édesapa?

2) Az elhanyagoló apa
Erre az apa típusra az a jellemző, hogy soha nem öleli meg a gyermekét, soha nem mondja neki, hogy “szeretlek”, soha nem mutat ki semmilyen gyengéd érzelmet gyermeke iránt. Az ilyen apa ellátja apai kötelességeit abban az értelemben, hogy anyagilag gondoskodik gyermekeiről, de nem osztja meg velük az életét. Ez az értéktelenség érzetét okozza a gyermekben.

3) A csalódásokat okozó apa
Az ilyen apa sohasem tartja be az ígéreteit. Sok beszéd és kevés cselekedet jellemzi. Pl.:
“Fogok veled focizni egy nagyot, jó?” …. de aztán nem teszi meg.
“Jövő héten elmegyünk vásárolni együtt, ígérem.” … de aztán nem teszi meg.
Azok a gyermekek, akiknek ilyen édesapjuk volt, nehezen tudják elhinni, hogy Isten megtartja a szavát és hogy Őt tényleg érdeklik a problémáik, gondjaik.

4) A bántó (sértő) apa
Azok a gyermekek, akiknek ilyen apjuk van, rendszeresen kapnak megvető, lenéző kommenteket, pl.: “Ez neked soha nem fog sikerülni.”, “Csak rendetlenséget csinálsz.” Ez azt eredményezi, hogy a gyermeknek nem lesz önbecsülése, aki semminek és senkinek érzi magát, miközben arra vágyódik, hogy valakivé váljon. Emiatt az ilyen gyermekek gyakran verbálisan és néha akár fizikálisan is agresszívek lesznek és Istentől való félelem alakul ki bennük.

5) A maximalista apa
Az ilyen apa nagyon szigorú és komoly követelményeket támaszt gyermekével szemben, akinek emiatt mindig nagyon óvatosnak kell lennie, hiszen az édesapja mindig kritikusan nézi, kezeli őt. Az ilyen gyermekben sokszor egy szigorú és jogászkodó istenkép alakul ki: “Muszáj vagyok követni a szabályokat, különben Isten nem fog szeretni engem.”

6) A gyenge apa
Bizonyos apák gyengék. Sohasem vállalják a felelősséget. Elrejtőznek, kitérnek, ha nehéz helyzettel szembesülnek. Nagyon csendesek és szinte mindig fáradtak. Emiatt az ilyen családokban kényszerből az édesanya válik a tekintéllyel rendelkező szülővé, aki egyre meghatározóbb lesz, míg az édesapa egyáltalán nem mutat erőt. Milyen Isten képe lesz egy gyermeknek, akinek ilyen édesapja van? “Isten nem jelent semmit.”

7) Az érzéki apa
Néhány gyermek, különösen a lányok, ki lehetnek téve az érzéki, szemérmetlen, tisztátlan apa típusnak is. Az ilyen apa gyakran tisztátlan megjegyzéseket, gesztusokat tesz vagy mocskos vicceket mond. Sőt néha még a szexuális jellegű érintkezés vagy vérfertőzés bűnét is elkövetik lányukkal szemben. Azok a lányok, akiket az apjuk így zaklatott, nem tudnak többet úgy nézni Istenre, mint szerető Atyára. Gyakran nem képesek szeretetet sem elfogadni (sem Istentől, sem emberektől), sem adni. Piszkosnak, erkölcstelennek, értéktelennek, meggyalázottnak és megalázottnak érzik magukat. Általában nagyon megkeseredettek.

8) Az uralkodó (zsarnoki) apa
A sikeres karriert a legfontosabb dolognak tartó apák szoktak leginkább zsarnoki apává válni, akik aztán gyermeküket a saját képükre akarják formálni. Az ilyen apa nem engedi, hogy gyermeke saját döntéseket hozzon, hanem mindig ráerőszakolja saját akaratát és elképzelését a gyermekére. Sokszor mindehhez az erőszakkal és büntetéssel való fenyegetés társul. Egy ilyen apával együtt élő gyermek egyre inkább azt fogja gondolni Istenről, hogy egy diktátor. Általában ez a gyermekben nagyfokú keserűséget eredményez.

9) A kényeztető apa
Vannak olyan gyermekek, akik mindig mindent megkapnak, amit csak kívánnak. Kéréseiket azonnal teljesítik és soha nem kell felelősséget vállalniuk semmiért. Ez az eltúlzott engedékenység rendszerint a gyermek “elvesztésének” félelméből fakad. Gyakran olyan elkényeztetett gyermek lesz, aki idővel elkezdi gyűlölni a szüleit és lázadóvá válik. Istenre pedig egyre inkább úgy tekint mint a Mikulásra, akinek teljesítenie kell a gyermek minden kívánságát.

10) Az apa, aki nem akart téged
Bizonyos esetekben az apa úgy tekint gyermekére mindenféle szeretet nélkül, mint egy nemkívánt “balesetre”. A gyermek számára ez a fajta szeretetlenség is nagyon súlyos és problematikus következményekkel járhat élete során.

Ha te is úgy érzed, hogy Istennel való kapcsolatodban olyan nehézségekkel küzdesz, amit a földi édesapád okozott és ami beleillik egyik vagy másik fentebb említett kategóriába, odaviheted azt az Úr elé. A szívedben meg kell bocsátanod a földi édesapádnak, aki (meg)bántott téged. Máskülönben megkeseredetté válhatsz és nem fogsz tudni megbékélni Istennel.

Nincsenek tökéletes földi édesapák, így az egyetlen megoldás, hogy megbocsátasz a saját földi édesapádnak. A legfontosabb dolog, hogy tovább menj az úton és ismerd meg, hogy igazából ki Isten ahelyett, hogy szerinted ki Isten. Ő a tökéletes apa, Ő mindig szeretettel javítgatja hibáidat, Ő mindig hűséges, gyengéd és igazságos, Ő mindig szeret téged és vágyódik rá, hogy időt töltsön veled.

Imádságodban kérheted az Urat, hogy bocsásson meg neked, ha téves kép élt benned Istenről, mint Atyáról; és kérhetsz Tőle erőt is, hogy meg tudj bocsátani a saját földi édesapádnak. Végül pedig kérheted az Urat, hogy mutassa meg neked ki is Ő, milyen is Ő igazából és hogy meg tudj nyílni az Ő szeretetére.

Isten, mint Atya a maga teljességében

Nekem magamnak egy nagyon “eIhanyagoló” és “hiányzó” édesapám volt és nagyon mérges voltam rá. Amikor később felismertem, hogy gyerekként mennyi minden hiányzott nekem az édesapámtól, édesapámból. Meg kellett bocsátanom neki, és nem csak egyszer, de 70 x 7-szer. Úgy éltem gyerekként, mint egy árva, de tíz évvel ezelőtt megkezdődött az árvából Isten gyermekévé válásom útja. 2009-ben volt egy kiégésem és azóta sokkal több lehetőséget teremtettem arra, hogy időt töltsek Istennel és már nem dolgozom olyan sokat és olyan keményen, mint korábban.

Jó időbe telt, amíg megkaptam (és megtapasztaltam a szívemben is) a kinyilatkoztatást Istenről mint Atyáról a maga teljességében. Ez négy értékes felismerést adott nekem:

1) Önazonosság: Isten gyermeke vagyok. Az önazonosságomat nem az határozza meg, hogy mit csinálok vagy hogy mit birtoklok vagy hogy más emberek mit gondolnak rólam.
2) Önbecsülés: nagyon-nagyon sok embernek teljesen hibás önképe (és ebből fakadóan önbecsülése) van, ahogy nekem is az volt a múltban.
3) Biztonság: kevésbé vagyok félelmekkel és aggodalmakkal tele, mert tudom, hogy Ő gondoskodik rólam.
4) Motiváció a szolgálatra: nem azért szolgálok, hogy kiérdemeljem az Atya szeretetét. Azért szolgálom Őt, mert “szeretem Őt és szeretném boldoggá tenni az Atyámat”.

Az egyik oka annak, hogy Jézus eljött közénk az az, hogy tanúságot tegyen Istenről, mint az ő Atyjáról. János evangéliumának 17. fejezetét végigolvasva láthatjuk, hogy hányszor használja az “Atya” kifejezést. Jézus folyamatos közösségben élt az ő Atyjával. A fiúság abszolút központi szerepet töltött be az életében, amihez az Atya megerősítéséből merített erőt.
Hogy milyen is az Atya szíve, arról sok példát olvashatunk a Bibliában. Az egyik ilyen példa Lukács evangéliumában olvasható, a “tékozló fiúról” szóló 15. fejezetben. További példák még a fiúságról olvashatóak a Rómaikhoz írt levél 8,15-16-os és a Galatákhoz írt levél 4,6-os versekben.
Nagyon sok keresztény még most is árvaként él, pedig van egy nagyon fontos részlet a János 14,18-ban, ahol Jézus ezt mondja: “Nem hagylak árván benneteket.”

De mik is a jellemzői az árváknak? A sátán a végső árva. Ő a büszkeség miatt lett árva. Száműzettetett. Ő ugyanakkor szintén egy atya, de ő a “hazugságok atyja”, aki megpróbál megakadályozni bennünket, hogy az Atya fiaiként és lányaiként éljünk. Nézzük meg példaként Máté 4,3-at, ahol a kísértő azt kéri Jézustól: “Ha Isten fia vagy…” Tehát megpróbálja aláásni Jézus önazonosságát, mint Isten Fia. Jézus ugyanakkor mielőtt a pusztába ment volna, közvetlenül ezelőtt hallotta Istentől, az Atyjától a megerősítést: “Ez az én szeretett Fiam, akiben kedvem telik…” Így ő biztonságban volt az önazonosságában, mint Isten Fia.

Az árvák néhány jellemzője

1) Egy árva nagyon igyekszik sikeres lenni. Az önazonossága abban van, amit csinál. Egy jó teszt lehet mindannyiunknak a következő gondolatmenet: vegyük el magunktól azt, amit csinálunk és nézzük meg, akkor enélkül kik vagyunk? Egy árva mindig a megerősítést, helyeslést keresi ahelyett, hogy a már meglévő megerősítésből merítene és arra építene. Teljesítmény orientáltan áll mindenhez, nincs megpihenés, mindig tevékeny, nincs nyugta, mindig elfoglalt.

2) Egy árva könnyen kerül olyan állapotba, hogy elutasítva érzi magát. “Engem senki sem szeret.” Nagyon sokan vagyunk ilyenek időről időre. Amikor pedig nem érezzük magunkat szeretve az könnyen vezet oda, hogy más dolgokban próbálunk örömet találni, pl.: szenvedély, birtoklás, teljesítmény, emberek, helyek, hatalom, bármi, ami segíthet enyhíteni a fájdalmunkat, hogy nem vagyunk szeretve.

3) Egy árva azt akarja, hogy észrevegyék. A dolgok, történések középpontja akar lenni, hogy magára vonja a figyelmet.

4) Egy árva nagyon nehezen veszi a konkrét utasításokat vagy kritikákat. A fiú a korrekciókat áldásnak látja.

5) Egy árva általában önközpontúan közelít mindenhez: “Ez miért jó nekem?”, és könnyen lesz féltékeny, irigy. A fiú alázatos és örül annak, amit mások elérnek vagy amilyük van.

6) Egy árva független akar lenni. A fiú szabad az alárendeltségben.

7) Egy árva mindig másokhoz hasonlítja magát és nagyon kritikus önmagához, amikor azt látja, hogy mások “jobbak valamiben” őnála. A fiú mindig pozitív mivel tudatában van, hogy értékes és érdemes Isten számára.

Összefoglalás

Összefoglalva, árvából Isten fiává válni egy hosszú folyamat, utazás és én még mindig csak a közepén vagyok valahol. De tudom, hogy Isten megad nekem mindent, amit a földi édesapámtól nem kaptam meg. Segíthet, ha azt is észrevesszük, hogy ez egy generációkon átívelő dolog. Az én édesapám nem tudta megadni nekem azt, amit ő sem kapott meg soha az ő saját édesapjától, aki szintén egy nem jelenlévő, hiányzó apa típus volt.

Utoljára, de nem utolsó sorban az Édesapák Imái rengeteget segített nekem ezen az úton, mivel minden szerdán, amikor összegyűltünk és együtt imádkoztunk, nagyon sok mindent meg tudtam osztani a helyi csoportunkba járó édesapákkal és sok erőt merítettem a közös imáinkból.